20 Kasım 2011 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KULU'DAKİ EN ÖRNEK İNSAN!

KULU'DAKİ EN ÖRNEK İNSAN!

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 4230 kez okunmuştur

 

Okumak, insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Gelişmiş ülke toplumları,sahip oldukları bilgilerin % 60’ ını bu yolu kullanarak edinmişlerdir. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Geri kalmış toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanı çoğunu kahvehanelerde oyun oynayarak yararsız işlerle harcamaktadırlar.

Bizim Kulu toplumunda da eskiden beri gelen Kitap okumaya karşı bir alerji var. Büyüklerimizi ellrinde kitap, gazetede, dergi okur vaziyette görmediğimiz içinde üzüm üzüme baka baka kararır hesabı okumayan bir toplum olduk çıktık. Hatta bazıbüyüklerimiz kitap okumayı lüzumsuz iş gibi görüyor. 2003 yılında yazın iznimi Kulu’da geçiriyordum. Çarşıdan 5-6 gazete aldım adliyenin çay bahçesine tanıdıkların bulunduğu bir masaya oturdum. Masa bayağı kalabalıktı. İsveç’te yaşayan ve Kulu’ya yeni ve görkemli bir ev yaptırmış uzaktan tanıdığım bir amcam, ‘’Ev şu kadara mal oldu. Kalorifer koydurdum, mermer yaptırdım vs…’’ yaptırdığı evin özelliklerini anlatıyordu. O sırada bende gazeteleri gözden geçiriyordum. Herhalde benim kendisini dinlemediğim canınısıkmış, birden bana dönerek, ‘Yiyen sen kaç senedir İsveç’tesin’’ Diye sordu. ”5 senedir dayı’’ diye cevap verdim. ‘’Bu zaman kadar ne yaptın? Hangi İşte çalışıyorsun? Birikimin yatırımın var mı?Diye sordu. Bende sorularını cevapladım. Cevaplarım hoşuna gitmemiş ki, benden tarafı döndü ve , ‘’Yiyen ben senin yaşındayken 3 iş yapardım. Şöyle para kazanırdım, şu şekil çalışırdım…’’ diyerekten uzun süre öğüt verdi. Sözleri bittikten sonra dedim ki, ‘’Dayı! Sen hiç İsveç’te 10 kron verip de bir gazete aldın mı? Ya da Türkiye’de 50 kronu Türk parasına çevirip, bir kitap satın alıp da okudun mu’’ diye sordum. Yüzüme alaylı alaylı bakarak o sihirli cümleyi söyledi. ‘’Yiyen gazete, kitap garın mı (Karın) doyuruyor. Bizinen (biz ile)İsveç’e gelip senin gibi düşünen, Federasyonla, mederasyonla uğraşanlar para bulup da izine bile gelemiyorlar’’

Kulu’da yukarda ki tarihi cevap veren dayım gibi insanların yanı sıra, zihinsel özürlü Yakup Köylüoğlu gibi tam bir kitap okuma hastaları da nadirde olsa var. Geçen sitemizde çıkan habere göre,

‘’İlçede çok sevdiği kitapları kimseyle paylaşmamasıyla tanınan Köylüoğlu, yıllardır okuyup sakladığı kitaplardan bir kısmını Mehmet Akif İlköğretim Okulu Müdürü Halil Koç'a teslim ederek, okulun kütüphanesine bağışladı.

Okul Müdürü Koç, ''Kitapları çok seven ve onları kimseyle paylaşmayan Köylüoğlu'nun kütüphanemize yapmış olduğu bu anlamlı bağış, diğer insanlarımıza da örnek olur'' dedi.

Bende, anlamlı ve bir o kadar da örnek bir bağış yaptığı için kendisini tebrik ediyor ve Okul müdürümüz Halil Koç’un söylediği gibi tüm Kulu’da yaşayan insanlarımıza örnek teşkil etmesini umuyorum…

 

 

 

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.172 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]