16 Ağustos 2012 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOPLUMUMUZDA BAYRAMLARIN ÖNEMİ

TOPLUMUMUZDA BAYRAMLARIN ÖNEMİ

Mehmet PASTUTMAZ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 8959 kez okunmuştur

   Bayramlar, Türk Milletinin hayatındaki özel ve önemli günlerdendir. Ramazan Bayramına yaklaştığımız bu günler, soysal yardımlaşma, karşılıklı sevgi ve hoş görü ile saygının kurulduğu  özel günlerdir… Her yıl tekrarlanmakta olan ve ömrü olanların şahit olduğu bu bayramlarda, kendine has çeşitli  kutlama etkinlikleri düzenlenmektedir. Özellikle Kulu’da adet olduğu üzere kabir ziyaretleri ,fakir fukaraya yardımlar, cenaze evlerinin ziyaret edilmesi,bayram namazı kılmak,  akraba, komşu ve hasta ziyaretleri yapmak bunlardan birkaçıdır.
    Farklı yerlere yapılan heyecanlı yoluculuklar ve bayram ziyaretleri ile şenlenen hâneler, toplu mekanlarda bir araya gelerek yapılan bayramlaşmalar ve bayrama özel yapılan tatlılar ve  yemek ikramları, bayramının en belirgin özelliklerindendir.
    Yıl içinde ihmal ettiğimiz eş, dost ve yakınlarımızı ziyaret etmek onlarla haberleşmek, dertleşmek birkaç günlüğüne de olsa duygusal ve manevi bir nefes alma imkanı bulmaktayız Bayramlar bu şekilde bizlere hayatın yoruculuğu içinde bir nefes aldırmadır.Aynı şekilde hasta ve yaşlı ziyaretleri ile yıl içinde ebediyete  yollanan insanların eksiklikleri bayramlarda fark edilmekte ve hayatın faniliği bir kez daha hatırlanmaktadır.
     Bayramdaki diğer görevlerimize gelince; yetim ve öksüzleri sevindirmek onların gönüllerini almak,küslük ve dargınlıkları unutmak, hasta ve yaşlıları ziyaret ederek yalnızlıklarını paylaşmak, düşkün ve yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak, bayramlarını kutlamak ve onların gönül yaralarını sarmak bu günlerde daha da bir önem kazanmaktadır. İçinde yaşadığımız bu hareketli ve kargaşa  çağının karşımıza çıkardığı şartlar, insanlarımızın hayatlarındaki yolculuğu da büyük ölçüde değiştirmiş, olaylara bakış açılarında çeşitlilik ve farklılıklar meydana getirmiştir. Bayramların bayram havasında kutlanmak yerine tatil yörelerinde bir izin olarak geçirilmesi buna en çarpıcı misaldir. Bunun sonucu olarak da, geleceğimizin de teminatı olan çocuklarımız ve yeni yetişen nesil, bayramların önemi kavramaktan ve ruhunu yakalamaktan uzaklaşmaktadır.
    Bu nedenlerle bayramlar; ister dini, ister milli ve toplumsal olarak değerlendirilsin, hepimiz için farklı anlamlar taşımasının yanında, netice olarak olumlu sonuçlar ifade etmektedir. İnsan ilişkilerine çeşitlilik ve değer katan bayramlarımız, içinde bulunduğumuz sosyal, kültürel ve tarihi yapıya katkı sağlamak açısından büyük bir önem taşımakta ve toplumumuz için bir ibadet olmanın yanısıra aynı zamanda bir moral kaynağı da olmaktadır.

    Bayramla ilgili üzerinde durulması gereken en önemli konu, bugünkü şartlarda kutlanan bayramların, eski bayramlardaki kadar sevinç heyecan ve coşkuya dönüştürülememesi konusudur. Özellikle de yakın çevremiz, insanlık adına her türlü ilkellik içinde, insanlık ve insaf dışı muamelelerle sürdürülen savaşların yapıldığı berbat ve kanlı günleri yaşamaktadır. Bu bayramı da vesile bilip biraz daha insafa gelerek, insana hayvan kadar değer vermeyen anlayışların yeryüzünü ne hale getirdiğini görmeliyiz. Çünkü bu içler acısı durumu, ruhumuzun derinliklerinde hissetmek insani ve islami bir zorunluluktur. Müslüman ve insan olmak bunu zorunlu kılmaktadır.
    Bu vesile ile Ramazan Bayramının, aramızdaki dargınlık ve küslüklerin ortadan kalkmasına, sevgi ve saygı çerçevesinde  yardımlaşmanın kuvvetlenmesine sebeb olmasını dileyerek bu mübarek “Ramazan Bayramı”nın da neşe,barış,esenlik ve başarı içinde sevdiklerinizle birlikte geçirmemizi Cenab-ı Allahtan dilerim..

    Hayırlı Bayramlar.

    Konya 16 Ağustos2012


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.203 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]