16 Ekim 2011 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BURDAYIM ÖRTMENİM!.

BURDAYIM ÖRTMENİM!.

Murat TÜTÜNCÜ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3277 kez okunmuştur

     1960-70 li yıllar arasında öğrencilerin çoğunluğu, karda, yağmurda okullarına yürüyerek gitmişler, gaz lambasının ışığında ders çalışmışlar, kırpıntılardan yaptığı toplarla oynamışlardı.

    Bizim kuşağın yaşadığı yıllar ise ‘’ tutumluluk yılları’’ydı. Yanan iki lambadan birinin söndürüldüğü, kurşun kalemlerin bir arpa boyu kalana kadar kullanıldığı yıllar…

    70 li yıllarda büyüklerimizden ‘’ şimdiki çocuklar çok şanslı!’’ sözünü çok sık duyarak büyüdük. Odalarımızı aydınlatan elektrik vardı. Ekmeğe sürülecek vita ve sanayağı, asfalt yollar, çarşılar, sinemalar…

    70 li yıllarda çocuk olmanın en güzel tarafı özgürlük duygusuydu. Bütün arsalar, bahçeler, sokaklar bizimdi. Mutluyduk

    Kalabalık gruplarla oyunlar oynanırdı; Yakan top, İstop, Ortada sıçan, Misket, Topaç, Kibrit Atmaca, Saklambaç, İsim şehir vs. Mutluyduk.

    Sayısal-Sözel, Matematik-Fen eşit ağırlık test şampiyonu değil ama uzun eşek, mahalle maçları, uçurtma şampiyonluğu için mücadele ederdik.

   Tutumluluk çağı olduğu için elimiz geçen her şeyi biriktirirdik. Gazoz kapağı, futbolcu resmi, araba resimleri, kağıt peçeteler, çikolatanın parlak kağıtları, artist resimleri biriktirdiğimiz şeylerdi. Mutluyduk.

    Bizim yılların eğitim anlayışı katı bir disipline dayanıyordu ve tek tip öğrenci yetiştirmeyi hedefliyordu. Öğretmen sorduğu soruları hep bir ağızdan cevap vermemizi ister, cümleleri öğrencilere hep bir ağızdan okuturdu:’’ Ali- bana- top- at, at-Ali-at.’’ Mutluyduk.

    Okul çantalarımızın hepsi siyah renkte ve birbirine benzerdi. Önlük siyah renkte annemiz yada elinden dikiş gelen komşulara diktirilirdi. Mutluyduk.

    Defterler  ya beyaz kağıttan ya samanlı sarı kağıttan,  çizgili,çizgisiz veya kareliydiler. Mutluyduk.

    Bu çağın çocuklarını mutlu olup olmadığından kimse emin değil. Bir yığın tüketim ürünüyle donatılan hayatlarında şimdiki çocuklar çok yalnız. Yaratıcılığı kışkırtan yokluk ortamında değil; sıkıntıyı büyüten, derin bir tembellik ve umursamazlık yaratan bolluk ortamında büyüyorlar. İlaç kutularından araba yapmak, gazoz kapağı biriktirmek, dergilerden artist resimleri kesip deftere yapıştırmak onlara göre değil.

    Mutlu bir nesil ve eğitimli yetişmiş insan gücü oluşturmak için kurulan Kulu Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği mutlu bir gelecek ve nesil için öğrenci ve öğretmenlerimizin her zaman yanında olacaktır.

   

   BURDAYIZ ÖRTMENİM BURDAYIZ!...

   

 

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]