15 Eylül 2011 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İsveç'teki Kahramanlarımız!!!

İsveç'teki Kahramanlarımız!!!

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3886 kez okunmuştur

Sevgili Peygamber Efendimiz (sas) buyuruyorki; İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.

Bu mübarek söz, kapsadığı anlamları ile, insanoğlunun önüne serdiği geniş ufuk ve gösterdiği hedef ile, müslüman gayri müslim demeden her insanın çerçeveleterek yatağının başucuna asıp, ibret alması ve insanlık için neler düşünüp, neler yapabileceğine işaret etmesi itibariyle tam bir öğüt ve uyarıcıdır. İnsanlık, sadece bu sözü kendisine rehber edinse ve gereği gibi hareket etse kurt ile kuzunun yanyana yaşadığı, açlıkların, yoklukların, zulüm ve adaletsizliklerin yaşanmadığı bir dünya kendiliğinden meydana gelirdi.

Tarih boyunca Türk Milleti peygamber efendimizin bütün hadislerine olduğu gibi yukarda geçen hadisene de sahip çıkarak, en zor şartlarda bile taviz vermeden insanlık adına hep örnek olmuştur.

Çanakkale savaşlarında Fransız Kuvvetlerine komuta eden General Guro savaş sırasında bir kolu ile bir bacağının bir kısmını savaş sahasında bırakarak yurduna dönmüş bir askerdir. Daha sonra anlattığı bir savaş hatırasında şöyle diyor:

"Fransızlar Türkler gibi mert bir milletle savaştıkları için çocuklarınızla daima iftihar edebilirsiniz. Hiç unutmam. Yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk. Az evvel Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zâyiat vermişlerdi. Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutmayacağım. Yerde bir Fransız askeri yatıyor bir Türk askeri kendi gömleğini yırtmış O'nun yaralarını sarıyor kanlarını temizliyordu. Tercüman vasıtasıyla bir konuşma yaptık:

Niçin öldürmek istediğin askere şimdi yardım ediyorsun?

Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi:

'’Bu Fransız yaralanınca yanıma düştü. Cebinden yaşlı bir kadın resmini çıkardı. Bir şeyler söyledi. Anlamadım! Ama herhalde annesi olacaktı. Benimse kimsem yok. İstedim ki o kurtulsun anasının yanına dönsün!.’’

Bu asil ve âlicenap duygu karşısında hüngür hüngür ağlamaya başladım. Bu sırada emir subayım Türk Askeri'nin yakasını açtı. O anda gördüğüm manzaradan yanaklarımdan sızan gözyaşlarımın donduğunu hissettim! Çünkü; Türk askerinin göğsünden bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutam ot tıkamıştı!

Az sonra ikisi de öldüler!.'

Türkü, Kürdü, Laz’ı, Çerkez’i ile bizim milletimiz tarihin ilk çağlarından beri yüklendiği o yüce misyonu 21. Yüzyılda da devam ettiriyor.

En son Stockholm’de yaşanan ve Kululu hemşerilerim Erol Tırpan’la Mehmet Sönmez’in evinde yangın çıkan ve içerde baygın şekilde yatan bir İsveçliyi canlarını tehlikeye atarak kurtarmaları cefakar ve fedakar Türk milletinin bu güzel hasletini İsveç’te ortaya çıkardı.

Özellikle Erol kardeşimin alevlerin ve dumanların içine dalarak, kadını dışarı çıkarması, İsveç basınında da taktirle karşılanrken, kahraman ilan edildi. Bu güzel hareket Türkiye’nin İsveç’teki imajına artı bir katkı sağladı ve, İsveç’te yaşayan Türkler içinde büyük bir moral oldu.

Sonuç olarak hemşerilerim Erol Tırpan ile Mehmet Sönmez’e fedakarlıklarından dolayı Türk milleti adına teşekkür ederken, tarih boyunca içimizden çıkardığımız kahramanlarımızla millet varlığımızı korumuşuzdur.


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.281 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]