08 Temmuz 2015, 00:08 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Gorelinin Yüksel bile, İnsiran'ı unutmuşsa...

Gorelinin Yüksel bile, İnsiran'ı unutmuşsa...

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 7337 kez okunmuştur

 Kulu, Selçuklu döneminden kalan Türkçe sözcüklerin kullanıldığı bir ilçedir. Karaman, Türkçe'nin Anadolu'da resmi dil ilan edildiği ilk şehirdir. Türkçe'nin nereden nereye geldiğini anlamak için, Karaman'da ve Kulu'da unutulmaya yüz tutsa da kullanılan sözcükler önemini koruyor. Belki Kulu'da önceki neslin konuştuğu kelimeler, şimdiki insanlara garip gelebilir ama, Selçuklu zamanında Türkçe'nin ilk resmi dil ilan edildiğinin ve bize miras kaldığını da unutmamak lazım. Örnek verecek olursak aşağıda kullanılan sözcükler, Kulu'da eskiden kullanılan ve bize Selçuklulardan kalan kelimelerden bazılarıdır: GOMA; Şaşırmak, AŞENE: Mutfak PITIRAK: Diken BUHARE: Baca CILK: Bozuk COZUTMAK:Saçmalamak ÇİTLEK: Çekirdek DEVRAMBER: Ayçiçeği DİNELMEK: Ayakta durmak GELİNABA: Yenge GÖZER: İri gözenekli kalbur GUBARMAK: Gururlanmak, kibirlenmek KÜŞANE: İki kulplu tencere HELKE: Kova HİNDİ: Şimdi ICCAK: Hamam GÖMBE: Fırın ekmeği SENİT: Hamur tahtası Kulumu, farklı kültürlerin harmanlanıp, mozaikleşmesiyle meydana gelmiş şirin bir ilçedir. Merkezde Kulu'nun yerlisi olarak adlandırılan ve büyük bir bölümü İsveç'te yaşayan Türkler ile Kırşehir ve Kırşehir'in Toklümen kasabasından göç eden, Türkmen kardeşlerimizden oluşmaktadır. Bir kaç köy dışında Kulu'nun köylerine de doğudan göç etmiş Kürt kardeşlerimiz yerleşmiş ve bu köylerde yaşamlarını devam ettirmektedirler. Bu gün Kulu'da ki gelenek göreneklerimiz ve sosyal dokumuz bu farklı insanların, farklı yaşam şekillerinin, birbirini tamamlamasıyla birlikte Kulu'ya özgü farklı bir kültür ortaya çıkarmıştır. Kulu'nun eski konuşma dili şivesi unutulmaya yüz tutsa da , Kulu'da ve İsveç'te yaşayan 50 yaşın üstünde insanlarımız hala bu dili kullanmaya devam ediyor. Geçen, çarşıda bir grup hemşehrimle otururken, hemen hemen ilçede herkesin tanıdığı ''Gorelinin Yüksel''e ''Selçuklulardan kalma ve eskiden Kulu'da çok kullanılan, ''İnsiran'' nedir? Diye sordum bilemedi... İnsiran, hamur kesmeye yarayan ve tandır damında kullanılan bir alet olmasına rağmen, Gorelinin Yüksel, bile bu sözcüğü kullanmaya kullanmaya unutmuş... Gorelinin Yüksel gibi, Kulu'nun eski şivesiyle konuşan biri bile kelimeleri unutmaya başladıysa, artık gerisini siz düşünün!  


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.188 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]