11 Mart 2014, 08:51 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BİRAZ DA SPOR

BİRAZ DA SPOR

Mehmet PASTUTMAZ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3709 kez okunmuştur

 

    Spor denince aklımıza hemen futbol geliyor. Benim aklıma da kavga itiş kakış holiganlık,kabadayılık gelir.Efendim futboldan başka spor dalları da var!Haa,futbol olmasın mı ?Olsun ama diğerleri de olsun.Benim ülkemde neden kayakta ,yüzmede teniste,hokeyde sporcu yetişmiyor?
Niye mi? Çünkü ilgimizi varsa yoksa futbola bağlamışız,evet ucuz bir dal, iki taş bir top olduğu kadar mahalleli bu iş tamam. Ama onda da uluslar arası istikrarlı bir başarımız yok.Ayranımız kabarınca , biraz şanslı olunca alıp başımızı gidiyoruz.Alt yapı yok,spor okulları ve yetiştiricileri yok!
   Peki o zaman ne yapmalıyız? Sporcuyu küçük yaştan itibaren eğitip,beden ve ruh sağlığını geliştirmeliyiz.Alt yapı denen olay insan karakterinin düzgünlüğü ile başlar.Alt yapı kafalarının da sağlam olması lazım.Biz futbolcu yetiştirmekten çok oyuncu ithal ediyoruz.Ben futboldan çok anlamam ama spordan biraz da olsa anlarım.Bu iş hakikaten ülke meselesi.Sporu yaparken gençleri eğitiyorsun,tesis kurup istihdam yaratıyorsun,başarılı olursan uluslararası itibarın artıyor vesaire.
   Türkiye Shochi’deki olimpiyatlara altı sporcu ile katıldı dereceye giremedi.Yarışmalar boyunca fırsat buldukça televizyonun karşısından ayrılamadım.Ama gözüm hep başarı gösterecek bir vatandaşımı aradı.Yoktu!Bizim neyimiz eksik?Kar dersen var tesis de var. Peki ne oluyor? Ne mi oluyor,ruh yok ruh!Televizyonlar el yapımı arabalarla,Formula yapanları,eski zamandan kızaklarla geçmişi yaşatan vatandaşları ballandıra ballandıra anlatıyor.Biz de zannediyoruz ki araba yarışlar Formülaz, kayak sporunu da eski kayaklar veya şambriyelle kaymak.
Bu örnekleri çoğaltmak elbette mümkün.Bırakın bunları.Dünyada güreşin beşiğiyiz ama hiç başarımız yok.Güreş sporu teşvik edilmiyor.Halk arasında köylü sporu olarak görülüyor.Yani o dalda da bir başarı yok.
    Futbolu sevmem ama  seyredilecek başka spor olmayınca ister istemez bakıyorum.Ne oluyor? ”Olaylar olaylar” tüm televizyonlar karşılaşmadan ziyade kavgaları itiş kakışı veriyorlar.Sanki özellikle kavgaları takip ediyorlar.Eee ,bizim gençler durur mu, filan yere karşılaşmaya gelen konuk takımı paraladılar bizde gelenleri hırpalayalım algısı üst seviyeye çıkıyor.Kardeşim bu haberleri niye gözümüze gözümüze sokuyorsunuz?
    Spor demek sağlık demektir kavga değil.Spor demek kardeşlik yardımlaşma ,kötü alışkanlıklardan uzak durma.Kısacası iyi ahlak ve onur demektir.

Daha başarılı sporcuların yetişmesi dileğiyle hoşça kalın.

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.219 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]