24 Aralık 2013, 15:51 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kulu'da ki yetkililerin umursamadığı bir tarih!

Kulu'da ki yetkililerin umursamadığı bir tarih!

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3691 kez okunmuştur

Kulu'da bulunan tarihi  eserler bir ilçenin  olduğu kadar, tüm insanlığın da evrensel ürünleridir. Geçmişten bugüne gelen ve bugünden yarınlara kalması gereken bu eserler, geçmişin ortak değerlerini, yaşam şekillerini yansıtması bakımından birer uygarlık hazinesidir. Bu sanat yapıtları, Kulu ilçesinde bizden önce yaşayan insanlar tarafından bırakılan birer kültür mirasıdır.

Kulu'da son yıllarda bulunan ve bazı duyarlı vatandaşlarımız tarafından yetkililere teslim edilen tarihi eserler, koruma altına alınabilmesi için kaymakamlığa  yapılan girişimlerin sonuçsuz kalması, İsveç'te yaşayan Kululularıda derinden üzmüştür.

Bu konu üzerinde araştırmaları olan Tarih Bilimi Uzmanı Devrim Sönmez, sitemlerini şu şekilde dile getiriyor, ''Bozan köyü yakınnanlarda ki, Kışla yaylasında bulunan Su Perilerini anlatan  tarihi eser, bazı duyarlı vatandaşlar tarafından getirilip Kaymakamlık makamına teslim edilmiştir. Kaymakamlık yetkilileri bu güzelim tarihi eseri adliye binasının arka bahçesine gelişi güzel atı vermişlerdir. Yakın zamanda gece hırsızlar tarafından çalınmış ve Kemaliye mahallesinde boş bir arsada bulunmuştur. Eser yeniden getirilip tekrar hükumet konağı arka bahçesine atılıverilirken, eserin tahrip edildiği bildirilmiştir. Kulu'ya bir Arkeoloji ve Etnografya müzesinin kurulması gerekliliğini her fırsatta dile getirmemize ve kaymakamlık makamına eserlerin yerlerini gösteren bir envanter eki ile birlikte dilekçe vermemize rağmen hiç bir girişimde bulunabilmiştir.''

Bir milletin kültürünü ortaya koyan tarihi eserlerin korunması her şeyin önünde gelir. Batı ülkelerine gittiğinizde bunun öyle olduğunu ililerinize kadar hissedersiniz. Kulu'da ki tarihi eserlerin korunması o ülkenin yada milletin kültürünü yaşatmak açısından çok önemlidir. Milletlerin değerlerini yansıtan ve geçmişine ışık tutan tarihi eserleri umuyorum ki geçte olsa, Kulu'da ki yetkililer koruma altına alınacaktır...

Tarih Bilimi Uzmanı Devrim Sönmez'in konu üzerinde değerlendirmesini okumak için tıkla...


http://www.kuluhaber.net/haber_detay.asp?haberID=3280&HaberBaslik=kuluda-su-pereilerine-yazik-ediliyor   


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.080 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]