21 Ekim 2013, 01:59 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BDP'nin adayı Kulu Belediye Başkanlığını kazanabilir mi?

BDP'nin adayı Kulu Belediye Başkanlığını kazanabilir mi?

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 9355 kez okunmuştur

Son günlerde bana en çok sorulan sorulardan biri de, ''BDP'nin çıkaracağı Kulu Belediye Başkan adayının seçimleri kazanabilir mi? '' 

Bir çok çevrelerde BDP'nin çok ciddi çalışmalar içinde olduğu ve seçimi kazanacağı yönünde görüş bildiriyor. Öncelikle son 15 yılın seçim sonuçlarını incelediğim de iddia edildiği aksine, BDP hızla kan kaybediyor. 

En son 2011 Milletvekilli seçimlerinde BDP Bağımsız adayı Hacı Mehmet Bozdağ'ı Kulu'dan aday göstermişti. BDP'li milletvekilleri ve eş başkanları Kulu'ya gelerek ,''kesin kazanacağız, Kulu'da çok güçlüyüz'' gibi iddialı sözlerle yoğun bir kampanya sürdürmüşlerdi. 3 ay gece gündüz kapı kapı çalıştılar. BDP'lilerin çalışmalarını ve milletvekillerinin iddialı sözlerini duyan bir çok kişi o zaman da BDP'nin adayı Hacı Mehmet Bozdağ'ın kesin milletvekili seçileceğini iddia etmişti.

O kadar çalışma ve iddialı sözlere rağmen BDP'nin bağımsız adayı Hacı Mehmet Bozdağ'a çıkan toplam oy 2128 gibi beklenenin çok altında oldu. 

Kulu genelinde toplam 25 bine yakın oy kullanılmış bunun sadece 2128'ni yani yüzde 8'ni BDP'nin bağımsız adayı almış.

Bundan 15-20 yıl önce Kulu ve civarında yüzde 30'larda olan BDP'nin oyu eriye eriye en son yüzde 8'e düşmüş. BDP'nin kalesi Karacadağ beldesinde bile bir zamanlar yüzde 98'lerde oy alırken, en son seçimlerde yüzde 50'nin altına geriledi...

25 bin seçmenin oy kullanacağı Kulu Belediye Başkanlığı Seçimlerinde son 20 yılın seçmen hareketlerini incelediğimde BDP belediye başkanı adayının kazanma şansı hiç yok. Eğer, BDP'lilerin iddalı sözlerine ve gece- gündüz ev ev çalışacaklarını söylüyorsanız aynısını 2011 milletvekilliği seçimlerinde de yaptılar. Onlar için Kulu'dan milletvekili çıkarmak Belediye başkanı çıkarmaktan daha önemliydi. Aldıkları sonuç ortada...

2011 yılında ki Kulu seçmeninin oy dağılımını görnek için altta ki linki tıklayın!

http://secim.haberler.com/2011/kulu-secim-sonuclari/

   


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]