25 Eylül 2013, 15:37 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Tersinden

Tersinden

Mehmet PASTUTMAZ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3881 kez okunmuştur

 

Hiç durmadan gelişen bir dünyada insanlar, birbirleriyle rahat ve hızlı bir şekilde iletişim sağlayabilmelerini, eğitime borçludurlar. Bunun için toplumlar, bireylerine, daha iyi bir hayat tarzı sağlamak için, eğitim sistemlerini, diğer ülkelerin eğitim sistemleriyle karşılaştırarak sürekli geliştirmek istemişlerdir İnsanlık tarihi üzerinde etkilerden en önemlisinin eğitim olduğu bilinmektedir.Şu anda yeryüzünde yaşayan insanlar, birbirleriyle rahat ve hızlı bir şekilde iletişim sağlayabilmektedir. Her şeyin süratle gelişip değişmekte olduğu bir dünyada hayat süren toplumların, kendi öz kültürünü koruyabilmesinde ve daha güçlü bir duruma gelebilmesindeki en önemli faktör yine eğitimdir.

   Pekâlâ, eğitim nedir?Bana  göre eğitim, “Bireyin kendi yaşantısı yolu ile ve kasıtlı olarak istenilen yönde davranış değişme meydana getirme sürecidir.” Bir toplumu böylesine derinden etkileyip yönlendiren eğitim sisteminin, öteki ülkelerin eğitim sistemleriyle mukayesesi, karşılaştırmalı eğitim alanını ortaya çıkarmış bulunmaktadır. O halde, karşılaştırmalı eğitimi şu şekilde tanımlayabiliriz: “Farklı kültürlerde ve ülkelerde iki veya daha fazla eğitim sistemini teorik ve pratik anlamda farklılıkları ve benzerlikleriyle inceleyen bir araştırma alanıdır.”Bir başka görüşe göre de karşılaştırmalı eğitim, “toplumlarda mevcut olan eğitim sorunlarını ve bunların sebepleri, diğer toplumlarda benzer faktörlere temas ederek belirleyen bir inceleme ve araştırma alanıdır”. Karşılaştırmalı eğitimin temel amacı, eğitim sistemlerinin sorunlarına ve etkilerine dair geçerli bilgiler elde etmek, eğitimde etkili olan faktörlerin çeşitli ülkelerdeki gelişimini inceleyerek, eğitim politikasının belirlenmesine yardımcı olabilecek görüşler kazandırabilmedir.
      Ben de diğer ülkelerdeki eğitimlerle bizimkini karşılaştırma gereğini duydum.İskandinav ülkeleri özellikle de Finlandiya eğitim sorunlarını çözmüş bir ülkedir.Okuma yazma oranı yüzde yüze yakın üniversite bitirenlerin oranı %65 birde üstelik biz matematiği iyi çözen bir kafaya sahip olduğumuzu düşünürüz ama Finliler bizden daha iyi problem çözer.Bu ülke kaliteli devlet okulları ile dünyaya örnek oluyor.
Nasıl mı yapıyor?Gelin bakalım ve bizimki ile karşılaştıralım.Biz evelere ibadethanelere ayakkabı ile girer miyiz?Finliler de okullara ayakkabılarını çıkarıp girerler.Bakın en başta temizlik!
     Başarısız öğrenci yoktur ilkesi ile hareket ederler,her öğrencinin zeka ve kabiliyetine göre eğitim verirler

Okullarda  ezber yok.Öğrenme güçlüğü çekenlere özel öğretmenler veriliyor.Okul müdürü muavini yok.Her idareci sınıfta veya öğretmen odasında çalışıyor.Bu durum Fransa da da aynı idi.Gösterişli idareci odaları süslü öğretmen  odaları yoktur.Ev gibi sıcak ortamlarda eğitim yapılır,minderler de bile oturup sorunlarını çözmeye çalışırlar,Rengarenk sınıflar,tek katlı veya iki katlı okullar vardır.Bizimkiler gibi çok katlı okulları göremezsiniz.Öğrenciler yaşlarına göre ayrı koridorlardan ve merdivenlerden inip çıkarlar.Eğitim dediğim gibi kişiselleştirilmiştir.Her çocuk kendi elbisesini tasarlar,şiir yazar resim yapar.

     Peki bu başarının en önemli sırrı nedir biliyor musunuz?Öğretmen!Özellikle Finlandiya da veya Almanya da öğretmenler en başarılı öğrencilerden seçilir,en kaliteli üniversitelerde yetiştirilir.Şimdi siz bu verdiğim kısa örneklemelerle bu bahsedilen ülkeler ve kendi eğitim sistemimizi karşılaştırın!Daha çok yapılması gereken işler var.Öğrencilerimize velilerimize ve öğretmenlerimize kolay gelsin diyorum.Yöneticilere ve bunu planlayanlara da Allah akıl fikir versin diyorum ve hayırlı sağlıklı eğitimler diliyorum.


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.219 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]