09 Haziran 2013, 00:48 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İsveç'te ki Kululuların büyük değişimi!

İsveç'te ki Kululuların büyük değişimi!

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 6579 kez okunmuştur

İsteyerek veya zorunlu uluslararası insan göçü tarihin her döneminde rastlanan ve günümüzde de devam ederek sosyal, kültürel ve ekonomik değişimlere neden olan yaygın bir olgudur. Savaş, sel, yangın ve deprem gibi felaketler, refah ve istihdam arayışı gibi ekonomik nedenler ile baskılardan kurtulma, düşünce ve fikir hürriyeti elde etme uğruna güvenli ve özgür bir ülke arayışı gibi siyasal nedenler geçmişte olduğu gibi günümüzde de nüfus hareketlerine ve göçlere neden olmaktadır.


Kulul’ularda 1964 yılından itibaren istihdam arayışı gibi ekonomik nedenlerle İsveç’e göç etmeye başladı. Şuanda İsveç’te bulunan Kululuların nüfusu 40 bini aştı. Bu nüfusun içinde 3. Neslin hemen hemen  tamamı İsveç’te doğdu.


Kulu’dan İsveç’e göçün 50. Yılına yaklaştığımız şu 48 yıllık dönemde birçok sosyolojik olgu tarihte kaldı. Yeni nesille birlikte yeni bir dönem açılıyor. Bu yeni dönem de insanlar çok daha yakın ve birbirlerinin hayat tarzlarını sosyal medya aracılığı ile an be an takip ediyor. İnternet hayatımıza girmeden ve nüfus dengelerinin Kulu, İsveç arasında yarı yarıya olduğu 90’lı yıllarda toplumdaki düşünceler ve söylemler çok farklıydı.


Eskiden Kulu'dan İsveç'e yerleşen kişinin başarılı olmasını toplum şu şekil algılardı. ''Maşallah 3 işte çalışıyor, 2 restoranı var. Kulu'da ev yaptırdı almadık gayrimenkul bırakmadı.'' Bu şekilde toplumun kodladığı kişide, gece- gündüz çalışır ve çocuklarının da okumasını engelleyerek ,iş yerinin başına getirirdi . Artık bu söylemler geride kalmış! Toplum şimdilerde, ''oğlun, kızın okuyor mu?' Diye soruyor. Aileler İşyerlerini satıp kurtulmak istiyor. Hele hele çocuklarını hiç iş yerinede yaklaştırmıyor ve okuması için teşvik ediyor. Zira geçen Cuma, İsveç'te öğrenciler diplomalarını aldı. Liseyi bitiren tanıdığım bir çok Kululu ailenin çocukları Üniversiteye girmeye hak kazanmış olduğunu gördüm.


İsveç’teki 3. Nesil anne ve babalar, artık restoran ve pizzariye işinde çalışmak istemiyor. 8 saat iş bulup, çocuklarını okutmak istiyorlar. Çocukların okuması için çok güzel alt yapı hazırlanıyor. Eskiden üniversitede okuyan gencimizin oranı parmakla gösterilirken şimdilerde binleri aştı.


Kululu ailelerin  üstlendiği bu yeni vizyon ve hayat şekli, önümüzdeki yıllarda İsveç’te farklı, eğitimli ve topluma pozitif katkı sağlayan yeni bir  neslin ayak sesleri gibide algılanabilir.


Zira zarar görmüş aile yapısıyla sosyal bir kanama geçiren İsveç’te orta öğrenim başarı ortalaması bir 20 yıl öncesine göre hayli düşüş kaydetmiş durumda. Aslında okullardaki eğitim de sanılanın aksine Türkiye’yle kıyaslanamayacak kadar kolay. Çocuklarımız küçük bir destekle bu ülke genelindeki başarı ortalamasının üstüne rahatlıkla çıkabilirler ve kaliteli üniversitelerde eğitim fırsatı yakalayabilirler. Bunun örnekleriyle çok kez karşılaşılmakta. İsveç’te yaşayan aileler olarak yapmamız gereken; güzel bir niyetle çocuklarımıza gerekli desteği vermek ve gayret etmek… Gerisi kendiliğinden gelir… Allah yardımcınız olsun!

     


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]