04 Temmuz 2011 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ELEŞTİRİ

ELEŞTİRİ

Murat TÜTÜNCÜ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2866 kez okunmuştur

‘’ Renklerin ustası’’ olarak anılan büyük ressam eğitimini bitiren öğrencisini uğurlarken yaptığı resmi şehrin en kalabalık meydanına koymasını ve yanına da kırmızı bir kalem bırakmasını, halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmesini istemiş.

     Öğrenci birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş. Üzüntüyle ustasına gitmiş.

      Usta, üzülmemesini ve resim yapmaya devam etmesini önermiş. Öğrenci yeni bir resim yapmış. Usta, öğrencisinden bu resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını yeniden istemiş; fakat bu kez yanına bir palet dolusu boya ile birkaç fırça koymasını ve insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini de rica eden bir yazı bırakmasını söylemiş.

      Öğrenci denileni yapmış. Birkaç gün sonra bakmış ki resmine hiç dokunulmamış. Ustasına sevinçle koşmuş, gördüklerini anlatmış

       Usta ressam şöyle demiş: ‘’ İlkinde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. İkincisinde ise onlara yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma.’’

    Bizde herkes gerekli eğitimi almadığı halde her konuda bilgisi var. Acil doktorundan daha çok tıp bilgisine sahipler .Öğretmenden daha iyi eğitim verirler. Ülkeyi, ili, ilçeyi herkesten en iyi yönetirler. Belediye başkanı, Emniyet müdürü, Okul müdürü, siyasetçi hatta Başbakan dan daha iyiler. Türk milli takımını antrenörden daha iyi kurar ve yönetirler. Köşe yazarlarından daha iyi eleştiri yaparlar.

    Ama iş Belediye başkanı, milletvekili seçimi , dernek kurulması, okul aile birliği üyeliği ve katkı oldu mu yoklar.

   Sözün kısası;

   İhtiyaç sahipleri gözetildiğinde,kırık ve kimsesiz kalpler onarıldığında, yokluk ve hüzünden başkasının çalmadığı kapılar aralandığında ,zengini yoksula götürdüğünde, mazlum ve çaresizin yaraları sarıldığında, katılaşmış kalpleri yumuşattığında anlam kazanır iyilik…..İnsan değişir, toplum değişir, dünya değişir.

   İnsanı, toplumu, dünyayı değiştirmeyi ülke edinen Kulu Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, bu değişime inanmanın ve aracılık etmenin kıvancını, mutluluğunu yaşıyor. Haksız eleştirilere maruz kalmasına rağmen ihtiyaç sahipleri ile değerli yardım severlerimizi sevgi, duyarlılık ve mutluluk ekseninde bir araya getirerek  sevinç yumakları oluşturuyor.

    Eleştiri yapmakta yarışmakta değil, iyilik ve hayırlarda yarışmanın tarifsiz mutluluğunu yaşamak dileklerimle…                                               


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]