13 Şubat 2013, 13:20 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İNANÇLARIN GÜCÜ !

İNANÇLARIN GÜCÜ !

Murat TÜTÜNCÜ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3187 kez okunmuştur

 

Amerika’da ecza labaratuvarları bir hastalığa yakalanmış gönüllüleri topluyorlar.Bunların yarısına bu hastalığı tedavi etmek için üzerinde çalıştıkları ilaçları dağıtıyor,diger yarısına da bir plasebo,yani ilaç görünümünde,tamamen etkisiz,inaktif bir madde veriyorlar.Hastalar elbette kendilerine plasebo verildiğini bilmiyorlar,bunun  hastalıklarını tedaviye yönelik bir ilaç oldugunu sanıyorlar.Sonra araştırmacılar iki hasta grubunun her birinden elde edilen sonuçları degerlendiriyorlar.İlaçların etkisini kanıtlayabilmeleri için ilacı almış hastaların,plasebo almış grupta saptanandan daha yüksek sonuç göstermesi gerekiyor.

   Plaseboların hastalıklar üzerinde etkisi  tamamen psikolojiktir.Hastalar ilaç aldıklarına inanıyor ve bunun kendilerini iyileştirecegini inanıyorlar.Kimi durumlarda,bu gerçektende onları iyileştirmeye yetiyor.İyileştirmeye olan inancı hastayı iyileştirmeye yettigi vaka miktarı %30 olarak saptanmış.Vakaların %54’de plasebo morfin kadar etkili!Hastaların şikayetleri,ıstırapları sıradan bir draje şeker yada herhangi bir etkisiz bileşen yutmaları ile son veriliyor.Buna inanmaları yetiyor...

   Hastalara kemoterapi ilacı oldugu söylenen bir plasebo verilmiş ve içlerinden gerçekten %33’ünü saçları gerçekten dökülmüş.Bu hastalar,şeker benzeri bir şeyi,yan etkisinin saçların dökülmesi oldugu iyi bilinen bir ilaç diye kullanmışlar  ve gerçektende saçları dökülmüş.Bu da  psikolojinin benen ve hastalıklar üzerinden nedenini etkili oldugu gösteriyor.

    Günümüzde bir çok kanser tedavisi gören hastaya yüksek moral ve hastalığın yenilecegine dair inancın önemi anlatılmakta ve neredeyse tüm hekimler kanser tedavisinde yüksek moralin ve inancın iyileşmeyi olumlu yönde etkiledigini söylemektedir.Plasebo hastanın aldıgı ilacın işe yarayacagına inanmasına ve böylece de yüksek bir moral motivasyonla iyileşmesine neden olur.

     Sonuç olarak insanları iyileştirmek için inanç mekanizmaları kullanmanın yolllarını keşfetmek için daha fazla araştırmalar yapılmalıdır.

 

 

                                                     Dr. MURAT TÜTÜNCÜ


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]