01 Ocak 2013, 17:30 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Saygı
  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 7421 kez okunmuştur

 

Saygı ahlaktır sözünü unutmadan bir yazı yazmak istedim.Aslında tarif edilmesi zor bir kelime ama kısaca; sevgi , inanma , güvenme , kişiye kefil olma , yapacaklarından ve yapmayacaklarından emin olma , hoşnut olma gibi çok sayıda duyumun bir tek sözcükte ifade edilmesidir bir kimsenin düşüncelerine , sözlerine ve davranışlarına , toplum içindeki itibarına ve inanılırlığına karşı duyulan bir hissiyattır diyelim. Canlı cansız bütün mahlukat karşısındakinden saygı bekler. Maalesef toplumda bu duygular azalmış kibirli kendini beğenmiş insanlar çoğalmaya başlamıştır.

Saygı bir kültürdür ve iki insan arasındaki “duygudaşlığı”  işaret ettiği gibi bir aile içi yaşamını bir toplum yaşamını ve bir milletin yaşamını da çok önemli ölçülerde belirler. Bu da konuşma adabını ,  sosyal ve dini hareketleri , sofra adabını , çalışma ve iş dünyasının kurallarını , giyim ve moda tarzlarını , cinsel yaşantı kurallarını , kaybettiklerimizle olan ilişkilerimizi ve vecibelerimizi , vermiş olduğumuz ve bize verilmiş olan sözlerin bütününü düzenleyen çok anlamlı anahtar kelimedir.Bu kelimenin yerine eski dilde “hürmet” dense de saygıyı tam ifade edemez.Daha ağırlıklı olarak “ahlak” kelimesini içerir.

Başkalarının bize sevgi ve saygı göstermesini bekliyorsak, biz de onlara, beklentimiz doğrultusunda aynı şekilde davranmalıyız. Çocuk iken ailede sevgi ve saygı görürsek, büyüdükçe bu davranış, düşünce şekli bizde sağlamlaşır.

Saygı, sevgiden aşktan daha önce gelir. Saygı olmayan yerde sevgiden bahsedilemez. Birbirlerini seven insanlar, birbirlerini kırabilir hatta zarar verebilirler. Fakat aralarında saygı bağı olan kişiler birbirine zarar vermezler. Bilirler ki benim haklarım varsa, karşımdaki insanın da hakları vardır. İnsan olmanın şartlarından biri de birbirimize olan saygımızdır. Saygı olmayan yerde karışıklık olur. Misal, evli çiftler birbirlerine saygılı oldukları takdirde evlilikleri daha iyiye gidecektir. Birbirlerinin haklarına düşüncelerine saygılı olacaklardır. Böylece birbirlerini daha iyi anladıklarının farkına varacaklardır.

01.01.20013 Konya


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.172 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]