21 Mayıs 2011 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kanada ve İsveç'teki intihar olaylarında Toplum görevini yaptı mı?

Kanada ve İsveç'teki intihar olaylarında Toplum görevini yaptı mı?

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 4080 kez okunmuştur

Yaşadığımız yüzyılda insanlık, teknoloji ve biliminde hızlı bir şekilde gelişmesi ile müthiş buluşlara imza attı. Hiçbir dönem de olmadığı kadar rahat ve refah içerisinde ama hiçbir çağda olmadığı kadar da mutsuz ve umutsuz.

İçinde yaşadığımız asır, sunduğu maddi-manevi bütün imkânlarıyla insanlığa mutluluk vaat etmektedir. Ancak mutluluk arayışına bir cevap olarak sunulan şeylere ve elindeki tüm imkânlara rağmen çağımız insanının mutlu olduğu, maddenin onu mesut ve bahtiyar ettiği de söylenemez. Bunun en önemli göstergesi, ruhsal bunalımların ve intihar vakalarının yoğun biçimde yaşanmasıdır. Hatta ilginçtir ki bu gerçekle, gelişmiş olarak nitelenen, maddi refah seviyesi yüksek ülkelerde daha çok karşılaşılmaktadır.

Maalesef geçen ay yaşadığımız iki acı olay, çağımızın en önemli sorunu olan ‘’ruhi bunalım’’ ve onun getirdiği kötü sonuçları gözler önüne sermektedir.

60’lı yıllarda hayat şartları ve ekonomik sorunlardan dolayı, daha iyi bir gelecek için başta İsveç olmak üzere Avrupa göç eden Kululular, 80’li yıllarla birlikte, Amerika kıtasındaki Kanada’ya da yerleşti. Aradan geçen 40 yıllık süreç içerisinde maddi anlamda Kululular zirveye çıktı.  Kulu, villaları, lüks apartmanları ve döviz girdisiyle Türkiye’nin en zengin ilçelerinden biri oldu.

Bir tarafta bunlar olurken, diğer tarafta da boşanma oranlarında büyük artış gözlendi. Yıkılan yuvalar, babasız veya annesiz büyüyen çocuklar, boşanmalardan dolayı sülaleler arasındaki küslükler ve kopuşlar devam etti durdu. Son olarak da, Kanada’da ve İsveç’te ailevi sorunlardan dolayı intihar vakalarının yaşanması, geldiğimiz noktada tehlikenin boyutunu gözler önüne sermekte.

Kanada’ya 5 yıl önce evlilik yoluyla gitmiş ve biri 4 yaşında diğeri 6 aylık iki çocuğu bulunan genç bir bayan, şiddetli geçimsizlikten dolayı bunalıma giriyor. Bunalımdan çıkamayınca çocukları ile nehir’e atlayarak intihar ediyor. 

Daha bu olayın üzerinden bir hafta geçmeden bu sefer aile faciası Stockholm’de yaşanıyor. 42 yaşında hemşerimiz, 3 ay önce Kulu’dan evlenerek getirdiği ikinci eşini ailevi sorunlardan dolayı tabancayla vurup öldürüyor. Ardından kendini de vurarak intihar ediyor.  Bu iki acı olay bütün hepimizi derinden yaralarken, biz! Komşu, arkadaş, akraba, toplum olarak görevimizi yaptık mı? Sorusunu da beraberinde getiriyor.

Sosyal ve ruhsal problemlerin çözümünde sosyal dayanışma önemli bir faktördür. Zira toplumsal bağların ve dayanışmanın zayıf olduğu durumlarda bazı bireylerin karşılaştıkları problemlerin üstesinden gelememeleri, sevinç ve kederlerini paylaşacak eş dost bulamamaları onları yalnızlığa iter. Yalnızlık duygusu hayatın anlamsızlığı düşüncesini doğurur ve insanı, kendini yok etmeye sevk eder. Özellikle yeni evlenmiş sorunlar yaşayan kişilerle sosyal dayanışmayı ve toplumsal ilişkileri güçlendirerek psikolojik ve ekonomik yardımlar sağlamak, genç çiftlerin olumsuz yönde etkilenmelerini giderecek ya da en azından asgari seviyeye indirecektir. Toplumu kemiren kötülükleri yok etmede en önemli çarelerden biri, sosyal dayanışmayı artırmaktır. Hiçbir kötülük sadece işleyene zarar vermekle kalmaz, onunla birlikte pek çoklarını da yakar.

Bu olaylara kimse ‘’Bana ne’’ mantığı ile yaklaşamaz. Hepimiz bu geminin içindeyiz. Birileri geminin tabanını delmeye çalışıyorsa, ‘’Ben nasıl olsa güvertedeyim, bana bir şey olmaz’’ diyemeyiz. Hep beraber engel olmalıyız. Eğer gemi su almaya başlarsa hepimiz batarız.

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.236 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]