19 Mayıs 2012 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

CUMHURİYET MAHALLESİNDEN ADAM ÇIKMAZ MI?

CUMHURİYET MAHALLESİNDEN ADAM ÇIKMAZ MI?

Atila ALTUNTAŞ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 4419 kez okunmuştur

Geçenlerde Kulu’yu çok seven ve devamlı Kulu’daki hatıralarını anlatan bir büyümle karşılaştım. Biraz şakalaştık sonra bana, ‘’oğlum sizin Cumhuriyet mahallesinden özellikle özün olduğu bölgeden hep kavgacı çıkar. O tarafa gitmeye korkardık. Bizi çok dövdüler. Sizin mahalleden okuyup da adam olan pek çıkmadı. Genelde okuyanlar bizim mahalle den çıktı’’ diye şakayla karışık bana takıldı. ‘’Ağabey, bizim mahalle de kavga gürültü çok olurdu ama Kulu’nun yıldızları Cumhuriyet mahallesinden çıkar. İstersen istatistiklere bakalım’’ diye bende ona takıldım. Gülerek, ‘’git oğlum hani kim çıkmış sizin oradan? Ben hiç duymadım’’ diye cevap verdi. O anda da işi çıktı ve gitmeye hazırlanırken, ‘’bir ara tekrar buluştuğumuzda sayarsın’’ diyerek güldü.  ‘’Ağabey Cumhuriyet mahallesinden kimler çıktığını ben sana bir köşe yazısıyla hatırlarıyım’’ dedim. Biraz ciddileşti ve , ‘’aman benim adımı verme, millet gerçek zanneder, ben sadece şaka ile takılıyorum’’ diyerek oradan ayrıldı.

O değerli büyüme Cumhuriyet mahallesinin yıldızlarını saymadan önce şöyle bir eskiye giderek Karapınar, Dinek, Bağdırlı, Fevziye, Cumhuriyet, Kemaliye, Karşıyaka ve Yeni Mahalle olmak üzere mahallelerdeki yaşam biçimini komşuluk ilişkilerini bir irdeleyelim. Eskiden Kulu’da komşuluk, bir mecburiyetten çok ortak yaşama, sorumluluk alma, ortak paylaşım, dayanışma ve hayatın kolaylaştırılması öğesiydi ”Cebrail (as) bana komşuluk hakkında o kadar tavsiyede bulundu ki, mirasçı kılacak sandım” buyuran Sevgili Peygamberimizin belirttiği gibi komşular kardeş gibi, mirasçı olabilecek kadar yakındı birbirine.  Maddi ve manevi bütün değer yargılarımız mahallelerimizde harmanlanırken,  “komşunun tavuğu komşuya kaz” görünmezdi. Komşu komşunun tavuğuna “kış demezdi”. Aksine komşuda pişen komşuya düşerdi. ‘’Komşunun da hakkı vardır ‘’diye her yemek yapışta bir bardak su, iki kaşık katık daha fazla konurdu. Çünkü komşu komşunun külüne muhtaçtı. Komşusu aç iken tok yatılmaz, yatanlar var mı bilinmezdi. Çoluk-çocuğumuzu, malımızı-mülkümüzü, canımızı, malımızı, namusumuzu komşuya emanet ederdik. Komşudan, malını-mülkünü, namusunu, evini ve canını korunmak için çelik kapılar, gözetleyen kameralar koymazlardı. Komşusunun halinden her gün haber alınır, haberdar olunurdu.

Günümüzde bu güzel hasletler satırlarda ve anılarda kaldı. Zira Kululular dünyanın dört bir tarafına dağıldı. Yeni bir hayat, yeni bir yaşam şekli. Bu sosyolojik değişimin getirdiği ruh hali ile eski yaşantılar hasretle anılır oldu. Bazen Kuluhaber. net sitemize çok eskilerden kalma fotoğrafları yayınlıyoruz, en çok tıklanan haber olma özelliği ile de bu bahsettiğim gerçeği ortaya çıkarıyor. Neyse ben lafı fazla uzatmadan, sevgili büyüğüme bir cevap vereyim…

Değerli abim kalemi kâğıdı al eline ve yazmaya başla!  Kulu Cumhuriyet Mahallesinden kimler çıkmış:

Muharrem DEMİROK (İsveç’in 5. Büyük şehri Linköping’in belediye başkanı)

Süleyman  ERDAL (Türkiye Cumhuriyeti bakan müşaviri)

Ahmet DEMİROK (T.C Londra Baş Konsolosu)

Tahir AKAN (İsveç İslam Federasyon başkanı)

Haydar AKAN (İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu eski başkanı)

Yaşar PEKTAŞ (İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu eski başkanı)

Hüseyin Gazi ŞENER (Şair- Yazar)

Yusuf ERDOĞAN (Öğretmen –Yazar)

Ömer KELEŞ (Gazeteci- Şair)

Mehmet YILDIZ (Kulu eski belediye başkanı)

Ahmet YILDIZ (Şimdiki belediye başkanı)

Hatırlayamadığım veya unuttuklarımı da okurlar yorum kısmına yazarsa güzel olur. Sadece Cumhuriyet Mahallesi değil, diğer mahallelerimizden de renkli simaların isimlerini de yazmanızı rica ederken, herkese hayırlı günler diliyorum…

 

 

 

 

 

 

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.172 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]