31 Mart 2012 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KULU'DA EĞİTİM

KULU'DA EĞİTİM

Murat TÜTÜNCÜ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 9752 kez okunmuştur

          Bugün dünyada gelinen noktada bir çok ülke geleceğini eğitim ve bilimde aramaktadır.

         Gelişme ve kalkınmada en önemli faktör eğitimli insan faktörüdür. Hedeflediğimiz yarınlara gençlerimizi çocuklarımızı kaliteli bir eğitim sistemi içerisinde yetiştirerek erişiriz.

         Dünyanın hiçbir yerinde okula giden genç bir insan orada öğrenemedi diye bir başka yere takviye amaçlı gönderilmiyor. Okullar üniversite için yeterli birikimi sağlayamıyorsa çocuklarımızı hala neden okullara gönderiyoruz?

         Öyleyse; okullarımızdaki eğitim kalitesini artırmalıyız.

          -Kulu’da kaliteli eğitim öğretimin azlığı nedeniyle maddi durumu iyi olan esnaf ve memurlar son 20 yıldır ailelerini Ankara ve Konya’ya taşımaya başladılar Buda Kulu’nun ekonomisine olumsuz yönde yansıdı. Hafta sonları caddeler boşaldı,kimse alışveriş etmez oldu.Öyleyse eğitim kalitesini artırarak bu göçe engel olmak gerekir.

-Öğretmenlere zorunlu ikamet sağlanmalıdır.Öğretmenevi ,kültür merkezi,spor salonu,kreş,sinema gibi imkanlar olmadır. Kasaba ve köylere öğretmen lojmanları yapılmalıdır.

-Öğretmenlerden gerekirse kira ücreti alınmamalıdır.Yada bu ücreti Kaymakamlık,Milli Eğitim,Belediye,Sivil Toplum Kuruluşları,Halk karşılamalıdır.

-Okullarımızdaki kadroların yeterliliği araştırılmalıdır.Branş derslerine branşı olmayan Öğretmenler girmemelidir.

-Branş öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerine en az 5 yıl Kulu’da kalma mecburiyeti getirilmelidir.

-Milli Eğitim ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından eğitimin kalitesini artırıcı projeler hazırlan malıdır.

-Her yıl Milli Eğitim,öğretmen,öğrenciler,veliler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katıldığı eğitimin

kalitesini artırıcı toplantılar yapılmalıdır.

-Okullarımızın fiziki yapısı iyileştirilmeli ve yeni okullar inşa etmeliyiz.

-Milli Eğitim her yıl üniversite için somut hedefler ortaya koymalı ve onu gerçekleştirmeye uğraşılmalıdır.Bunun içinde herkesin elini taşın altına koyması gerekir.

-Dershanelerdeki başarılı öğretmenler Milli Eğitim kadrosuna kazandırılıp,fayda sağlanabilir.

-Avrupa’ya gitme hevesinden çocuklarımızı uzak tutmamız gerekir. Bu ilçemizin en büyük kanayan yarasıdır.Küçük yaşlarda zihinlerine bu düşünceyi yerleştiren çocuklarımız haliyle başarılı olamamaktadır.

- İlköğretimden başlamak üzere orta ve lisedeki maddi durumu zayıf olan öğrenciler Milli Eğitim,halk ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından desteklenmelidir.

  Doktor gözüyle Kulu’da eğitimin kalitesini artırıcı faaliyetler aşağı yukarı bunlardan ibarettir.Bu konuda Kaymakamlık,Belediye,Milli Eğitim,öğretmen,öğrenci,veli ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın görüşlerini alacağımız toplantılara bir an önce başlamak gerekir.

 Öyleyse; gelin Kulu’muz için el ele,gönül gönüle verelim ve geleceğimizi kurtaralım.

 Gücümüz yettiğince bir ışık yakmaya,bir adım atmaya ne dersiniz…

 Dr. MURAT  TÜTÜNCÜ

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]