03 Mart 2012 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

DERSHANE

DERSHANE

Murat TÜTÜNCÜ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3568 kez okunmuştur

        Dershane;eğitim kurumlarının değişik aşamalarındaki sınavlarını gecebilmek amacıyla normal eğitim ve öğretime ek olarak yapılan, eğitimin olmazsa olmazı haline getirilmiş,öğretmenleri ve öğrencileri ile birlikte başlı başına bir dünya olan,bir sektör halini almış yardımcı eğitim sistemidir.

       Dershane,Türkiye’de lise ve üniverstelere giriş sisteminin sonucu olarak türemiş; özelikle 1990’lar ve 2000’li yıllarda hemen herşehir ve ilcede,öğrenci sayısına bağlı olarak sayıları hızla artmaya başlamıştır

       Bizim kuşak  dershane gerceğiyle sadece üniversite giriş sınavı için karşılaştı.  Özel okul,Anadolu lisesi, Fen lisesi giriş sınavları için dershaneye gitme imkanımız yoktu. Üniversite sınavı içinde ilk yarı 15 gün tatilinde ve yaz tatilinde Ankara ve Konya’daki dershaneler tercih edildi.

Dershane bizim kuşak için Kulu’dan kurtuluş,özgürlüktü.Büyük şehir her yönüyle kırsaldan gelen öğrencileri cezbetti.Akıma kapılmayanlar,dershane imkanlarını kullananlar başarılı oldu Diğerleri ise her sene her sene ya dershaneye gitti yada İsveç’e…

      15 günlük kış tatilinde ve hafta sonları lise öğretmenlerimiz üniversite sınavına yönelik okullarda kurslar düzenlediler.Dershaneye gitme imkanı bulamayan öğrencilerimiz bu kurslardan faydalanarak iyi fakülteler kazandılar.O zaman bu kursları düzenleyerek bizi geleceğe hazırlayan; A.Korkut Yiğitalp,Yakup Hırlak,Hamit Erdoğan’ı anmadan ve teşekkür etmeden geçmek vefasızlık olur.

      Daha sonraki yıllarda Kulu’da dershaneler açıldı. Kaymakam Musa Işın zamanında Kulu’daki başarılı orta öğretim ve lisedeki öğrenciler Ankara’daki anlaşmalı dershanelere yazdırıldı.Masrafları Kaymakamlık tarafından karşılanan bu öğrenciler girdikleri sınavlarda başarılı oldular. Bu faaliyet daha sonraki yıllarda terk edildi.

     Dershane yarışına çocuklarımız 12-13 yaşındayken başlıyoruz. Çocuklar çocukluğunu,gençler gençliğini yaşayamıyor.Tiyatroya gitmiyor,sinemaya gitmiyor,spor yapmıyor.gezilere katılmıyorlar. Kitap okumuyor,dergi okumuyor,gazete okumuyorlar.Bir dilekçe dahi yazamıyorlar. Bir konu hakkında görüşlerini,derli toplu düzenli olarak anlata mıyorlar.

     Yıllardır bu kısır döngü bu şekilde devam ediyor.Öğrenciler mutsuz,anne babalar mutsuz,öğretmenler mutsuz…

   Öyleyse; bu kısır döngüyü kırmak için tüm bireylere görevler düşmektedir. İlçe yöneticilerimiz,siyasetçilerimiz,Sivil Toplum Kuruluşlarımız ile aileler elele vermelidir.

      Saygılarımla…

NOT; HAFTAYA KULU’DA EĞİTİM VE ÖĞRETİM KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN NE GİBİ ÇALIŞMALAR YAPILMALIDIR?...       


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]