02 Mart 2012 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Teknoloji ve biz

Teknoloji ve biz

Aynur İNAN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 4649 kez okunmuştur

İnsanların yaşam standartları gün geçtikce gelişiyor ve gelişmekte olan ülkeler gelişmiş  ülkelerdeki insanların yaşam standartlarına ulaşmak icin çaba harciyorlar. Teknoloji sayesinde yaşamımız bir nevi kolaylaşıyor ama madalyonun diger yüzü de var.

Görüyoruz ki eskiden var olmayan hastalıklar şimdi fazlasıyla ve çok değişik hallerde karşımıza çıkıyorlar. Yiyeceklerimiz gerçek anlamda taze değil, çoğu sebze ve meyvelerimiz hormonlu. Yiyecek ve içeceklerimizde katkı maddesinden geçilmiyor. Ne kadar sağlıklı yemeye çalışsak da bunlardan kaçamıyoruz. Katkı maddeleri, radyasyon, ışınlar vs bizi her yerde yakalıyor. Evde ki modemimiz, mikrodalgafırınımız, televizyonumuz, cep telefonlarımız, evimizin duvarlarında ki yalıtımlar vb. Teknoloji ilerliyor ama sağlığımız ne kadar iyiye gidiyor tartışılır. Bakıyoruz her gün yeni bir hastalık cikiyor ve kanser almış başını gidiyor. Özellikle stres herkesin hayatının bir parçası olmuş durumda ve çoğu hastalıklara da sebep. Eger biraz daha derinlere inersek yukarida gecen problemlerde teknolojinin önemli bir etken oldugunu gösteren bir suru bilimsel calisma oldugunu göruruz. Bütün insanlar bir yerlere koşturuyor, iş güç derken bırakın dostlarımızı ailelerimize bile vakit ayıramaz hale geldik. Sizce teknoloji gerçekten hayatımızı kolaylaştırıyor mu? Bence hem olumlu hem de olumsuz yanları var elbette ama bildiğiniz gibi insanoğlu eskiden cep telefonsuz ve bilgisayarsız da yaşayabiliyormuş değil mi.

Ben şahsen öyle lüzumsuz elektronik aletlerine çok karşıyım. Sonuçta şirketlerde para kazanmak istiyorlar ve olur olmaz herşeyi üretiyorlar. Çünkü onlar için tek güdü para kazanmak, biz ise müşteri olarak seçici olmak durumundayiz, örneğin yumurtamızı bir makine yerine tencerede de kaynatabiliriz.

Çocuklarımız gittikçe kilolu oluyorlar. Bakıyorum da dışarıda çocuk göremiyorum ve hatta geçenlerde bir kaç bisiklet süren çocuk gördüm de sevindim. Nerede bu çocuklar? İyi ki cep telefonu ve bilgisayar bizim küçüklüğümüzde yoktu da çocukluğumuzu yaşadık. şimdi ki çocuklar ya bilgisayar yada televizyon başında oturup abur cubur yiyorlar, ellerinde bir de cep telefonu birer küçük işadamı veya işkadını gibi telefonda konuşuyorlar. Nerede ip atlamalar, bisiklet sürmeler, top oynamalar, inanın çok üzülüyorum. çocuklarımız artık sporla, doğa ve hayvanlarla ilgilenmiyorlar bile. Halbuki çocuklar için ne kadar çok imkanlar ve faaliyetler var. Burada tabiki velilere çok büyük görev ve sorumluluk düşüyor.

Önemli olan sadece teknolojinin gelişmesi değil, bizim de insan olarak gelişip herşeyi ölçüp tartabilmemiz. Teknolojiyi kullanıp çocuklarımıza ve torunlarımıza hayırlı, sağlıklı ve güzel; insanlarıyla, hayvanlarıyla ve o güzelim doğasiyla bir dünya bırakabilmemiz.

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]