29 Şubat 2012 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Eğitimde İstikrar

Eğitimde İstikrar

Mehmet PASTUTMAZ

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 3581 kez okunmuştur

Eğitim sisteminde o kadar değişiklik yapıldı ki artık yamalı bohça olmaktan da çıktı lime lime oldu! Eğitimde sık sık değişiklik yapmak veliyi ve öğrenciyi zora sokar kafaları karıştırır.Yıllarca çalıştığım Milli eğitim kurumları hep bir karmaşa ve değişiklik yapılarak düzeleceği varsayımından hareket eden ve çırpındıkça batağa saplananlar gibiydi,daha da aynı tutum devam etmekte.Her gelen bakan (hükümet demiyorum)bir değişiklik yapıyor ve bunlara kim akıl veriyorsa yanlış veriyorlar.

Benim şahit olduğum değişiklikleri saysam sayfalar almaz ama biraz bahsedeyim isterseniz.yıl 1968 ilköğretim müfredatı denilen bir kavramla başladık.Bu kavram benim çalıştığım yıllarda o kadar değiştirildi ki aslı kalmadı.Yıl 1997 sekiz yıllık zorunlu eğitim.Yıl 2012  dört artı dört artı dört çıktı.4 çekerleri biliyorduk da çabuk zengin olanlar gibi binemiyorduk.Bizi avutmak için midir nedir bu kavramları çıkartıp kafamızı karıştırıyorlar.Eğer bunu bilen varsa bize de bir anlatsın da öğrenelim.

Peki ya lise eğitimi bundan kalır mı yok klasik eğitim ,yok kredili sistem, yok Anadolu liseleri yok dört yıllık lise.Üniversite sınavları dersen rezaletlerle dolu.

Şimdi sorarım sizlere öğrenciye, veliye bu durum sıkıntı yaratmayacak mı? Dershaneler derseniz eğitimcilikten ziyade ticarethane. Ama bu milletin geleceğine yazık ediliyor.

Sonra üniversite ne yapılıyor?Aman aman bir eğitim verildiğini zannetmiyorum,çünkü mezunlar yeterli bilgi ve donanıma sahip  değil.Ben demiyorum devlet diyor,yeterli olsalar yeterlilik sınavları yapılmaz.

Peki ne yapmalı derseniz adı gibi “milli” bizim insanımızın yapısına karakterine,ülkemizin şartlarına uygun bir sistemin hazırlanması gerekir.Diyeceksiniz ki şimdi de bunun için uğraşılıyor!Ben bu değişiklikte öğretmenlerin halkın ve bilim adamlarının olduğu kanaatinde değilim.Yaptım oldu mantığı ile hareket ediliyor.Bu işlerinde öyle üstünkörü yapılmasına karşıyım.Her gelen bakanın eğitimde bir şeyler yapacağım diyerek yalan yanlış şeyler yapmaması umuduyla hoşça kalın diyorum.

29 şubat 2012

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.189 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]