18 Şubat 2012 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Gurbetçi değil vatandaşiz

Gurbetçi değil vatandaşiz

Aynur İNAN

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2589 kez okunmuştur

Biz var mıyız yok muyuz! Türk toplumunu görünmez bir topluluk olmaktan çıkarmamız lazım, ama nasıl? Bunu da ancak hakkımız olan, sesimiz olan oyumuzu kullanarak yapabiliriz.

Zamanında büyüklerimiz Avrupa´ya çalışıp para kazanmak icin gelmişler ama Türkiye´ye geri dönmek şartıyla. Bu geri dönüşü maalesef çoğu kişi başaramamış ama buna rağmen hep bir gün Türkiye´ye geri döneceğiz umuduyla ömürlerini tüketmişler ve tüketiyorlar. Fiziksel olarak burada olsalar bile psikolojik olarak Türkiye´deler, halbuki hayatları burada, yani Avrupa´da geçiyor ama bunun farkında değiller. Böylelikle yaşadıklari ülkenin toplumuna ayak uydurmaya gayret göstermemişler ve en önemlisi o ülkenin dilini öğrenmek için çaba göstermemişler. Bu yüzden Türk milleti Avrupa´da dışlanıyor hor görülüyor. İnsanlarımız köylerden, küçük kasabalardan çıkıp büyük şehirlere gelmişler ama hayatlarını yeni yerlerine adapte edememişler, sanki hâla Türkiye´de köyde yaşıyorlarmış gibi yaşamaya devam etmişler. Özellikle eğitimli olmadıkları için eğitimin önemini bilemeyip çocuklarını da buna teşvik etmemişler. Bildiğiniz gibi çoğumuzun anne ve babaları işçidir ve inanması güç ama şimdiki nesilde bile ayni durumda olanlar var. Çocuklarının eğitimini önemsemeyip erkenden evlendirenler veya babasının yada bir akrabasının pizza veya kebab restoranında işe girenler. Pekiyi bu neden kaynaklanıyor? Neden böyle dar görüşlü bizim Avrupa´daki toplumumuz? Neden ilerisini göremiyoruz ve daha geniş düşünemiyoruz?  Cahillik en önemli neden. Ama önemli bir neden de korku tabiki. Sonuçta insanoğlu bilmediği veya tanımadığı şeylerden korkar. Bu yüzden de bizim insanımız topluma girmekten çekiniyor ve kendine yakın bulduğu, kendi ülkesinden gelen insanlara yakın yerlerde yaşıyorlar. Kendilerini ikinci sınıf vatandaş olarak görüyorlar ve biz gurbetciyiz diyerek ezik bir şekilde yaşıyorlar. Halbuki bizler yaşadığımız ülkenin vatandaşlarıyız ve aynı haklara sahibiz. Eğer haksızlıga uğrarsak hakkımızı aramalıyız ama bunun için o ülkenin diline hakim olmak lazım. Artık yaşadığımız ülkenin vatandaşı olup gurbetçi olmadığımızı anlamamız lazım. Elbette vatanımızı sevip özlüyoruz, buna söz yok ama bizim bir görevimiz var; her birimiz birer elçiyiz ve yaşantımızla insanlara örnek olmamız lazım. Ama herkes kendi kabına çekilmiş ve Türk toplumunun arasında birlik beraberlik yok. Bu yüzden topluluk olarak çok geride kalmişiz ve buna bir son vermemiz lazım. Başta çocuklarımızın yüksek eğitim almalarını sağlamak ve toplumun önemli mevkilerine gelmelerine yardımcı olmamız lazım.

Hem bir müslüman hem bir Türk olarak bu toplumda biz de varız dememiz lazım. Bunu da en güzel şekilde oy vererek yapabiliriz. Avrupa´daki Türk toplumu olarak politikacıları yönlendirebiliriz, onlara istediklerimizi yaptırabiliriz ama oy vermedikten sonra maalesef onların ilgi alanına girmiyoruz. İlgilerini çekmiyoruz ve bundan dolayı da mesela sözde ermeni soykırımı´nı İsveç meclisi´nde (ne alaka) kabul etmeyi düşünüyorlardi. Bu konuyu meclise getirme çabasında olan partiler; zaten Türkler oy atmayı önemsemiyorlar, bu kararı yürürlüğe geçirirsek pek fazla oy kaybımız olmaz diye düşünüyorlardi. Bunun tam tersini onlara gösterip her seçimde aktif olup Türk toplumunun İsveç´te ne kadar büyük ve güçlü olduğunu ispatlamamız lazım ki değerimizi anlasınlar.


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.219 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]