02 Ekim 2012 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

RUHSAL ÇATIŞMALAR

RUHSAL ÇATIŞMALAR

Songül ADAR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 15896 kez okunmuştur

ÇOCUK VE ÇATIŞMA

Ruh Çatışmaları

         Çatışma, canlı varlığın dinamikliğine aittir. Çatışma olmadan ileri atılım, ilerleme ve üretim olmaz.”Melek gibi uslu” çocuk imgesi ancak ütopyada olur. Normal insanı belirleyen çatışmasız durum değildir; tersine, kendi çatışmalarına öne doğru ilerlemede bir çözüm yolu bulabilendir.

         Çocuklardaki çatışmalar iki şekilde görünür. Dış çatışmalar, çocuğu kendi çevresiyle ve başlıca kendi aile çevresiyle karşı karşıya getirir. Bu çatışmalar etkin yayılma döneminde, çocuk bağımsızlık arzuladığı ölçüde, onu kendi bağımlılığı altında tutan anne babanın istemlerine çarptığı ölçüde ortaya çıkar. Buradan da çocuk, daha ilk dönemlerde karşı koymayı ve “hayır” demeyi öğrenir. Eğitimci hoşgörülü olduğu ve çocuğun bağımsızlığını benimsediği ölçüde, çatışma çok keskinleşmez ve kilitlenmeden karşılıklı bir uzlaşma içinde çözüme bağlanabilir.

        Kimi çocuklar özellikle kendilerine yaptırılmak istenen her şeye karşı çıkarlar. Bunlara inatçı, zor çocuk, sorunlu çocuk denir.Böyle durumlarda çatışmayı daha ağırlaştırmamak ve katı bir tutumla sorunu çözümsüz kılmamak eğitimin işidir.

       Kimi insanlar da bunun tersini yaparlar; çocuğun her istediğine izin vererek ve onu şımartarak böylece çatışmalardan kurtulacaklarını sanırlar. Böyle durumlar çocuğun bağımlılığını artırır. Bağımsızlığının gerektirdiği gelişimi engeller.

      İç çatışmalar ise çocuğun kendisine , çocuğun” ben “i “altben” nin tepilerine karşı çıkar…

     Çocuk kendine düşen her rolü oynamalıdır.Çocuk kendi yaşamını tümüyle yaşayabilmelidir.Acı deneyler pahasına da olsa kendi yaşamını kurallara ve düzene bağlamasını bilmelidir.Tozda, çamurda, suda oynama, kağıt karalama, parmaklarını boyaya batırarak geniş alanları boyamalıdır bir nebze…

 

 


 KuluHaber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları KuluHaber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]