• 0

19 Şubat 2017, 21:11 - Anasayfa // Türkiye Haberi yazdır

Baharın müjdecisi! İlk cemre 20 şubatta düşecek

Baharın müjdecisi! İlk cemre 20 şubatta düşecek

Halk arasında baharın müjdecisi olarak kabul edilen ve Arapça “ateş halinde”, veya “kor” anlamına gelen cemrelerin ilki 20 Şubat’ta havaya düşecek

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 Isınmayı ifade eden cemrenin ikincisi 27 Şubat’ta suya, üçüncüsü de 6 Mart’ta toprağa düşerek ve baharın gelişini haber verecek… Anadolu’da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, “kasım günleri” ve “Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım’da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs’ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir Şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs’ta başlıyor ve 7 Kasım’a kadar 186 gün sürüyor. Halk arasında baharın müjdecisi olarak bilinen, “sıcaklıkta artışın” göstergesi olduğuna inanılan cemrenin ilki 20 Şubat Pazartesi günü havaya düşecek… Cemre, kelime olarak “kor halindeki ateş” anlamına geliyor. İlk cemreden bir hafta sonra yani 27 Şubat’ta ikinci cemre suya düşecek ve sular ısınacak… Üçüncü ve son cemre ise 6 Mart’ta toprağa düşecek ve kır çiçekleri kendisini göstermeye başlayacak… Cemre, ayrıca Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığını anlatmakta da kullanılıyor. Saatli Maarif Takvimi’ne göre, cemre düşüşleri genellikle fırtınalı geçiyor ve yurdun pek çok yerinde kar yağışı görülüyor. Üçüncü cemrenin ardından da baharın geleceği kabul ediliyor.  
Kulu Haber tarafından yazılan bu haber, 2255 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan KuluHaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Türkiye Haberleri

Tümü

E-BÜLTEN ABONELİK

YASAL UYARI: Bu site içerisinde yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Site içerisinden alınan alıntılar kaynak gösterilerek yayınlanabilir. Site içerisinden yapılan yorumlardan yorumu yapan ilgili sorumludur ve sitenin yorumları yayınlama hakkı saklıdır.

Adres : Hakan Akdağ
Tel :+905414910647
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]